Státní přijímací zkoušky na střední školy se v roce 2024 mění, proběhla digitalizaci přijímacího řízení.
Přihlášky mohou být tři (místo původních dvou) nebo i 5, pokud se uchazeč zároveň hlásí i na 2 obory s talentovou zkouškou. Přihlášky lze podat pouze elektronicky. Přihlášky do oborů s talentovou zkouškou podávají uchazeči nově ve stejném termínu jako pro obory bez talentové zkoušky.
Uzávěrka přihlášek pro všechny obory vzdělání bude TBD. Systém pro podávání elektronických přihlášek bude spuštěn na doméně www.dipsy.cz TBD. Elektronickou přihlášku bude možné podat od TBD do TBD.
Termíny jednotné příjímací zkoušky
Čtyřleté obory vzdělání, včetně nástavbového studia:
1. termín: pátek 11. dubna 2025
2. termín: pondělí 14. dubna 2025
Obory šestiletých a osmiletých gymnázií:
1. termín: úterý 15. dubna 2025
2. termín: středa 16. dubna 2025
Jednotná přijímací zkouška v náhradním termínu pro všechny uvedené obory vzdělání:
1. termín: úterý 29. dubna 2025
2. termín: středa 30. dubna 2025
Jednotná přijímací zkouška se nekoná při přijímacím řízení do oborů vzdělání se závěrečnou zkouškou, do oborů vzdělání s výučním listem, do oborů zkráceného studia a do oborů vzdělání středních škol skupiny 82 Umění a užité umění. Možnost konání školní přijímací zkoušky tím není dotčena. Řádný termín školní přijímací zkoušky a talentové zkoušky se koná v pracovních dnech v období od 15. března do 23. dubna tak, aby se alespoň jeden z termínů konal v jiný den než jednotná přijímací zkouška; náhradní termín školní přijímací zkoušky a talentové zkoušky se koná v pracovních dnech v období od 24. dubna do 5. května tak, aby se konal v jiný den než jednotná přijímací zkouška. V případě oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou se koná talentová zkouška i jednotná přijímací zkouška v termínech uvedených výše.
V zásadě se dá říct, že existují tři druhy zkoušek,
se kterými se můžeš jako uchazeč o studium setkat. Jde o:
Tyto zkoušky se zpravidla konají ve škole, na kterou se hlásíš. Místa konání JPZ jsou určena systémem a dozvíš se o nich z pozvánky, kterou ti pošlou ředitelé škol. Může se stát, že budeš konat JPZ i 2x na stejné škole.
Jednotná přijímací zkouška (JPZ)
Školní přijímací zkouška (ŠPZ)
Talentová přijímací zkouška (TZ)
Pokud se ti úspěšně podařilo vybrat až tři obory, je potřeba pustit se do nezbytného "papírování", do vyplňování přihlášek.
Přihlášky lze v roce 2024 podat elektronicky i papírovou formou či kombinovaně oběma typy.
Jako uchazeč máš možnost podat až tři přihlášky seřazené podle priorit. Pokud se ale hlásíš i na školy, kde skládáš talentové zkoušky a podáváš přihlášky v dřívějším datu (zde jsou povoleny dvě přihlášky), můžeš si podat i tři přihlášky na jiné školy (bez talentové zkoušky), celkem tedy 5 přihlášek.
Termíny podávání přihlášek:
obory s talentovou zkouškou + konzervatoře do 30. listopadu 2023
ostatní obory do 20. února 2024
Rozdíly mezi podáním elektronické přihlášky, kombinované či papírové (tiskopis) najdeš vysvětlené zde.
Státní školy, soukromé, obecní, církevní a krajské školy. V České republice se nachází střední školy, které spadají pod různé zřizovatele. Požadavky na přijímací zkoušky/ přílohy přihlášky se mohou lišit právě v závislosti na řediteli dané školy. Kromě JPZ tudíž můžeš vykonávat třeba i ŠPZ nebo musíš splnit další kritéria školy, které mají stanovené.
Další možné požadavky, se kterými se můžeš setkat (pořadí bodů níže nehraje roli):
Záleží na dané škole, jaké požadavky a kritéria si stanoví. Proto, aby ses o těchto požadavcích dozvěděl co nejdříve, je dobré sledovat webové stránky dané školy, kde by se veškeré informace měly objevit, popřípadě pak školu kontaktovat a na konkrétní dotazy se doptat.
Zároveň jsou požadavky na přílohy přihlášky u jednotlivých škol nově uvedeny též v systému www.DiPSy.cz = u elektronického podání přihlášek. Standardizované formuláře příloh přihlášky nalezneš na informačním webu www.prihlaskynastredni.cz v části "Ke stažení".
Za žáky se speciálně vzdělávacími potřebami (SVP) jsou dle § 16 školského zákona (zákon č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání) považovány osoby:
Tito uchazeči s SVP, mají možnost úpravy podmínek přijímacího řízení. Musí ale spolu s přihláškou odevzdat také doporučení školského poradenského zařízení (ŠPZ). Pokud je tento formulář doložen k přihlášce, může dojít k úpravě podmínek JPZ, ty jsou ale v plné kompetenci ředitele školy:
Přehled ŠPZ:
Více podrobných informací o ŠPZ naleznete na: UPOL
Více podrobných informací o speciálním vzděláváním naleznete na: Problematika speciálního vzdělávání a Individuální vzdělávací plán
Za uchazeče s nařízenou ústavní výchovou nebo uloženou ochranou výchovou může přihlášku podat ředitel daného zařízení, který o tom informuje zákonného zástupce uchazeče.
U uchazečů, kteří získali předchozí vzdělání ve škole mimo území ČR, je na žádost možné prominout přijímací zkoušku z českého jazyka. To se týká jak jednotné přijímací zkoušky z ČJL, tak i případných školních přijímacích zkoušek zaměřených na ověřování vědomostí z ČJL. Nezbytnou znalost českého jazyka pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, u těchto osob škola ověří rozhovorem.
Pokud chceš dosáhnout u přijímaček svého nejlepšího výkonu a nechceš nic ponechat náhodě, můžeš využít zdrojů, kde se seznámíš s tím, jak jednotné přijímací zkoušky vypadají. Nejenom, že budeš vědět, jakou strukturu testy mají, ale uděláš si lepší představu o požadovaném obsahu.
Celou jednotnou přijímací zkoušku připravuje i vyhodnocuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Centrum). Tuto organizaci určitě znáš taky pod zkratkou Cermat. Ve spolupráci s Národním institutem pro další vzdělávání nabízí možnost absolvovat bezplatný online kurz zaměřující se na organizaci přijímacího řízení.
Pokud si chceš vyzkoušet přímo obsah jednotlivých testů, je to jen dobře, dej si ale pozor na věrohodnost informací. Centrum nenese žádnou odpovědnost za jakákoli podpůrná opatření a přípravné testy, které na internetu kolují. Jejich obsah se nemusí shodovat s obsahem jednotné přijímací zkoušky. Obracej se proto raději pouze na důvěryhodné zdroje:
Nadešel den D a tebe čekají přijímací zkoušky, které budou vypadat následujícím způsobem.
Přijímací řízení na víceletá gymnázia se řídí stejnými podmínkami, které byly již popsány výše.
Je několik možností, kdy na tato gymnázia můžeš jako uchazeč nastoupit:
Do prvního ročníku nižšího stupně šestiletého gymnázia se můžeš hlásit,
když máš úspěšně dokončený 7. ročník základní školy.
Do prvního ročníku nižšího stupně osmmiletého gymnázia se můžeš hlásit,
když máš úspěšně dokončený 5. ročník základní školy.
Do prvního ročníku šestiletého vzdělávacího programu konzervatoře se můžeš hlásit,
když jsi splnil povinnou školní docházku nebo úspěšně dokončil základní školu, a splnil podmínky pro přijetí na konzervatoř.
Do prvního ročníku osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře se můžeš hlásit,
když jsi úspěšně dokončil 5. ročník na základní škole, a splnil podmínky pro přijetí na konzervatoř.
Může se stát, že ze závažných důvodů se k přijímací zkoušce nemůžeš dostavit. V takovém případě je ale nutné, abys svoji neúčast písemně omluvil, a to nejpozději do 3 pracovních dnů. Omluva se adresuje přímo řediteli dané školy. Uchazeč má pak právo konat přijímací zkoušku v náhradním termínu, který stanovuje také ministerstvo školství. Stejným způsobem probíhá i proces omluvení u ŠPZ.
Stejné podmínky týkající se omluvy z přijímací zkoušky mají i nezletilí uchazeči s nařízenou ústavní výchovou nebo uloženou ochrannou výchovou. S výjimkou, že omluvu může doručit buď zákonný zástupce nebo ředitel příslušného zařízení.
Hodnocení a výsledky jednotné přijímací zkoušky (JPZ) zajišťuje Centrum po vykonání JPZ. Pokud jsi na škole konal i ŠPZ (školní přijímací zkoušku), musíš úspěšně zvládnout obě zkoušky, jak JPZ, tak i ŠPZ, která je také jednou z podmínek přijetí. Teprve potom se rozhodne o tvém přijetí.
Ředitel totiž hodnotí výsledky dle splnění následujících kritérií:
Výsledky jednotné přijímací zkoušky se podílí na celkovém hodnocení min. 60% (do zbylých 40% se pak zařazují kritéria, jako je například výsledek školní přijímací zkoušky). Ředitel školy může, ale také nemusí další kritéria zvolit. V případě Gymnázia se sportovní přípravou má JPZ pouze 40%. Vždy se započítává lepší dosažený výsledek JPZ.
Na základě všech výsledků uchazeče je pak ředitelem školy stanoveno pořadí uchazečů od nejlepšího po nejhorší. Algoritmus nastaví hranici přijetí podle počtu volných míst ve škole. V tuto chvíli se začnou vyhodnocovat priority uchazečů vyznačené v přihlášce. To, jak algoritmus dál vypočítává pořadí přijatých, je vysvětleno např. v tomto videu. Algoritmus pracuje na optimalizaci výsledků, aby byli uchazeči přijati na své více žádané školy, ale pouze v takových případech, kdy nedojde k přeskočení horších žáků před lepší.
* od roku 2024 střední škola nemá povinnost zohlednit jako jedno z přijímacích kritérií tvé předchozí studijní výsledky
Všichni uchazeči se v 1. kole dozví výsledek o přijetí v systému dipsy.cz v jeden den, a to 15. května 2024. Výsledek se zobrazí po zadání registračního čísla uchazeče a vygeneruje i Rozhodnutí o (ne)přijetí ve správním řízení.
Dle nových pravidel systém bezprostředně po vyhodnocení výsledků přijímacích zkoušek (JPZ a školní části) na základě prioritizace přiřadí uchazeče ke konkrétním oborům vzdělání do konkrétních škol.
Druhé kolo – druhá šance. Pokud se stane, že škola po prvním kole nezíská potřebné množství uchazečů, jinými slovy má ještě volná místa, může ředitel školy vyhlásit druhé kolo přijímacího řízení.
Odvolání proti rozhodnutí ředitele o průběhu nebo výsledku přijímacího řízení lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů ode dne zveřejnění výsledků. Nejlepší je odvolání doručit osobně a nespoléhat se na poštu.
Jak by mělo odvolání vypadat není nikde přesně stanoveno a není možné ho podat předs dipsy.cz. Odvoláním nelze obsadit uvolněná místa, to lze až na základě 2. či dalšího kola přijímaček.
S digitalizací přijímaček se ruší i zápisové lístky.